Home / Fixed Inductors / VCHA042A-5R6MS6
minImg
VCHA042A-5R6MS6
Delta Electronics/Cyntec
Product No:
VCHA042A-5R6MS6
Description:
FIXED IND 5.6UH 3.4A 71.1MOHM SM
In Stock : 2383
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 165°C
Current - Saturation (Isat) 2.5A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 3.4 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.165" L x 0.157" W (4.20mm x 4.00mm)
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 71.1mOhm Max
Inductance 5.6 µH