Home / Fixed Inductors / VCMT053T-100MN5
minImg
VCMT053T-100MN5
Delta Electronics/Cyntec
Product No:
VCMT053T-100MN5
Description:
FIXED IND 10UH 2.5A 129.5MOHM SM
In Stock : 2000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Current - Saturation (Isat) 2A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2.5 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.215" L x 0.207" W (5.45mm x 5.25mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 129.5mOhm Max
Inductance 10 µH