Home / Fixed Inductors / VCMT053T-1R0MN5
minImg
VCMT053T-1R0MN5
Delta Electronics/Cyntec
Product No:
VCMT053T-1R0MN5
Description:
FIXED IND 1UH 10.3A 11.5MOHM SMD
In Stock : 1000
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Current - Saturation (Isat) 5.7A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 10.3 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.215" L x 0.207" W (5.45mm x 5.25mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 11.5mOhm Max
Inductance 1 µH