Home / Fixed Inductors / VCMT063T-4R7MN5T
minImg
VCMT063T-4R7MN5T
Delta Electronics/Cyntec
Product No:
VCMT063T-4R7MN5T
Description:
FIXED IND 4.7UH 6A 33.4MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Current - Saturation (Isat) 6A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 6 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.274" L x 0.260" W (6.95mm x 6.60mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 33.4mOhm Max
Inductance 4.7 µH