Home / TVS Diodes / VCUT10A1-SD0-G4-08
minImg
VCUT10A1-SD0-G4-08
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VCUT10A1-SD0-G4-08
Package:
CLP0603
Description:
TVS DIODE 10VWM 18VC CLP0603
In Stock : 716
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 4A (8/20µs)
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 7.7pF @ 1MHz
Voltage - Breakdown (Min) 11V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 72W
Product Status Active
Supplier Device Package CLP0603
Series -
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 18V
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 10V (Max)