Home / DC DC Converters / VDSD1-S24-DI5-SIP
minImg
VDSD1-S24-DI5-SIP
CUI Inc.
Product No:
VDSD1-S24-DI5-SIP
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
DC DC CONVERTER +/-5V 1W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -5V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 26.4V
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1 kV
Approval Agency cURus
Voltage - Output 1 5V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.77" L x 0.24" W x 0.39" H (19.6mm x 6.0mm x 10.0mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 100mA, 100mA
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 21.6V
Series VDSD1-SIP (1W)
Power (Watts) 1 W
Type Isolated Module
Package / Case 7-SIP Module, 6 Leads
Efficiency 74%