Home / TVS Diodes / VESD12-02V-GS08
minImg
VESD12-02V-GS08
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VESD12-02V-GS08
Package:
SOD-523
Batch:
Datasheet:
Description:
TVS DIODE 12VWM 25VC SOD523
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2A (8/20µs)
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 30pF @ 1MHz
Voltage - Breakdown (Min) 14V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SOD-523
Series -
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 25V
Package / Case SC-79, SOD-523
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V