Home / TVS Diodes / VESD12A1C-HD1-GS08
minImg
VESD12A1C-HD1-GS08
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VESD12A1C-HD1-GS08
Package:
LLP1006-2L
Description:
TVS DIODE 12VWM 23VC LLP1006-2L
In Stock : 3984
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 4A (8/20µs)
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 30pF @ 1MHz
Voltage - Breakdown (Min) 13.5V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 92W
Product Status Active
Supplier Device Package LLP1006-2L
Series -
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 23V
Package / Case SOD-882
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V (Max)