Home / TVS Diodes / VESD12A2-03G-G3-08
minImg
VESD12A2-03G-G3-08
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VESD12A2-03G-G3-08
Package:
SOT-323
Description:
TVS DIODE 12VWM 22.7VC SOT323
In Stock : 10281
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 4.4A (8/20µs)
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency 33pF @ 1MHz
Voltage - Breakdown (Min) 13.9V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 100W
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-323
Series Automotive, AEC-Q101
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 22.7V
Package / Case SC-70, SOT-323
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V (Max)