Home / TVS Diodes / VESD12A5-06G-G3-08
minImg
VESD12A5-06G-G3-08
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VESD12A5-06G-G3-08
Package:
SOT-363
Description:
TVS DIODE 12VWM 22.7VC SOT363
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 4.4A (8/20µs)
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency 33pF @ 1MHz
Voltage - Breakdown (Min) 13.9V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 100W
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SOT-363
Series Automotive, AEC-Q101
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 22.7V
Package / Case 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V (Max)