Home / TVS Diodes / VESD16A5-06GHG3-08
minImg
VESD16A5-06GHG3-08
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VESD16A5-06GHG3-08
Package:
SOT-363
Description:
TVS DIODE 16VWM 28VC SOT363
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 3.6A (8/20µs)
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency 27pF @ 1MHz
Voltage - Breakdown (Min) 17V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 100W
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SOT-363
Series Automotive, AEC-Q101
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 28V
Package / Case 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 16V (Max)