Home / TVS Diodes / VESD26A5-06GHG3-08
minImg
VESD26A5-06GHG3-08
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VESD26A5-06GHG3-08
Package:
SOT-363
Description:
TVS DIODE 26VWM 48VC SOT363
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2.1A (8/20µs)
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency 17.5pF @ 1MHz
Voltage - Breakdown (Min) 27.6V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 100W
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SOT-363
Series Automotive, AEC-Q101
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 48V
Package / Case 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 26V (Max)