Home / TVS Diodes / VESD33A2-03GHG3-08
minImg
VESD33A2-03GHG3-08
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VESD33A2-03GHG3-08
Package:
SOT-23-3
Description:
TVS DIODE 33VWM 62.5VC SOT23
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 1.6A (8/20µs)
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency 15pF @ 1MHz
Voltage - Breakdown (Min) 35.5V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 100W
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-23-3
Series Automotive, AEC-Q101
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 62.5V
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 33V (Max)