Home / TVS Diodes / VESD33C1-HD1-G3-08
minImg
VESD33C1-HD1-G3-08
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VESD33C1-HD1-G3-08
Package:
DFN1006-2A
Description:
14V;IR=0.1UA;IP=4A;P=108W;CD=17P
In Stock : 9910
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 1.6A (8/20µs)
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 15pF @ 1MHz
Voltage - Breakdown (Min) 37V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 100W
Product Status Active
Supplier Device Package DFN1006-2A
Series -
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 62.5V
Package / Case 0402 (1006 Metric)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 33V (Max)