Home / Oscillators / VF294-1-44.7360MHZ
minImg
VF294-1-44.7360MHZ
CTS-Frequency Controls
Product No:
VF294-1-44.7360MHZ
Description:
XTAL OSC VCXO 44.7360MHZ HCMOS
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Disable) (Max) -
Spread Spectrum Bandwidth -
Absolute Pull Range (APR) ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.090" (2.29mm)
Frequency Stability ±25ppm
Current - Supply (Max) 30mA
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.303" L x 0.205" W (7.70mm x 5.20mm)
Product Status Obsolete
Ratings -
Series VF294
Function Amplitude Control
Type VCXO
Package / Case 6-SMD, No Lead
Voltage - Supply 5V
Output HCMOS, TTL
Mfr CTS-Frequency Controls
Base Resonator Crystal
Frequency 44.736 MHz