Home / Oscillators / VF540HL-2-20.000MHZ
minImg
VF540HL-2-20.000MHZ
CTS-Frequency Controls
Product No:
VF540HL-2-20.000MHZ
Description:
XTAL OSC XO 20.0000MHZ HCMOS TTL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Supply (Disable) (Max) -
Spread Spectrum Bandwidth -
Absolute Pull Range (APR) -
Height - Seated (Max) 0.185" (4.70mm)
Frequency Stability ±100ppm
Current - Supply (Max) 40mA
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.550" L x 0.350" W (13.97mm x 8.89mm)
Product Status Obsolete
Ratings -
Series VF540
Function Enable/Disable
Type XO (Standard)
Package / Case 4-SOJ, 5.08mm pitch
Voltage - Supply 3.3V
Output HCMOS, TTL
Mfr CTS-Frequency Controls
Base Resonator Crystal
Frequency 20 MHz