VFK400W-Q24-S12
CUI Inc.
Product No:
VFK400W-Q24-S12
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
DC/DC CONVERTER 12V 400W
In Stock : 58
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Applications -
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output 4 -
Approval Agency -
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 7.84" L x 4.99" W x 1.54" H (199.0mm x 126.8mm x 39.0mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 33.3A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 10V
Series VFK400W (400W)
Power (Watts) 400W
Type Enclosed
Efficiency 87%