VGS-100W-24
CUI Inc.
Product No:
VGS-100W-24
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 108W
In Stock : 630
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Status Active
Efficiency 89.5%
Mfr CUI Inc.
Features -
Voltage - Input 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 431 VDC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -30°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Output 5 -
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required -
Approval Agency CE, cURus
Voltage - Output 1 24V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 5.08" L x 3.82" W x 1.18" H (129.0mm x 97.0mm x 30.0mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 4.5 A
Series VGS-100W (100W)
Power (Watts) 108W