VGS-100W-36-B
CUI Inc.
Product No:
VGS-100W-36-B
Description:
AC/DC CONVERTER 36V 101W
Product Status Active
Efficiency 89.5%
Mfr CUI Inc.
Features -
Voltage - Input 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 431 VDC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -30°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Output 5 -
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required -
Approval Agency CE, cURus
Voltage - Output 1 36V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 5.08" L x 3.82" W x 1.18" H (129.0mm x 97.0mm x 30.0mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 2.8 A
Series VGS-100W (100W)
Power (Watts) 101W