VGS-150C-12-B
CUI Inc.
Product No:
VGS-150C-12-B
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 150W
Product Status Active
Efficiency 86%
Mfr CUI Inc.
Features Adjustable Output, Universal Input
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 373 VDC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -30°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Output 5 -
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required -
Approval Agency CE, cURus
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 6.26" L x 3.82" W x 1.18" H (159.0mm x 97.0mm x 30.0mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 12.5 A
Series VGS-150C
Power (Watts) 150W