VGS-200C-12-B
CUI Inc.
Product No:
VGS-200C-12-B
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 204W
Product Status Active
Efficiency 87.5%
Mfr CUI Inc.
Features Adjustable Output, Universal Input
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC, 240 ~ 373 VDC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -30°C ~ 70°C (With Derating)
Applications Household Appliances, ITE (Commercial)
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Isolation 3 kV
Minimum Load Required -
Approval Agency CE, cURus
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 7.05" L x 3.90" W x 1.18" H (179.0mm x 99.0mm x 30.0mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 17 A
Series VGS-200C (200W)
Power (Watts) 204W