VGS-350C-48-A
CUI Inc.
Product No:
VGS-350C-48-A
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 350W
Product Status Active
Efficiency 89%
Mfr CUI Inc.
Features Adjustable Output, Universal Input
Voltage - Input 90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC, 240 ~ 373 VDC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -30°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Output 5 -
Voltage - Isolation 3 kV
Minimum Load Required -
Approval Agency CE, cURus
Voltage - Output 1 48V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 8.47" L x 4.53" W x 1.18" H (215.0mm x 115.0mm x 30.0mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 7.3 A
Series VGS-350C
Power (Watts) 350W