VGS-600-15
CUI Inc.
Product No:
VGS-600-15
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 632W
Product Status Active
Efficiency 92%
Mfr CUI Inc.
Features Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output
Voltage - Input 80 ~ 277 VAC, 110 ~ 390 VDC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required -
Approval Agency CE, cURus, UKCA
Voltage - Output 1 15V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 7.90" L x 4.00" W x 1.60" H (200.6mm x 101.6mm x 40.6mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 40 A
Series VGS-600 (600W)
Power (Watts) 632W