VHB100W-Q24-S28
CUI Inc.
Product No:
VHB100W-Q24-S28
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
DC DC CONVERTER 28V 100W
In Stock : 12
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Voltage - Input (Max) 36V
Product Status Active
Current - Output (Max) 3.57A
Voltage - Input (Min) 9V
Package / Case 9-DIP Module
Efficiency 86%
Mfr CUI Inc.
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Isolation 1.5 kV
Approval Agency UL
Voltage - Output 1 28V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Number of Outputs 1
Control Features Enable, Active High
Series VHB100W (100W)
Power (Watts) 100 W