VHB150W-Q48-S12
CUI Inc.
Product No:
VHB150W-Q48-S12
Manufacturer:
CUI Inc.
Package:
Half Brick
Description:
DC DC CONVERTER 12V 150W
In Stock : 67
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Voltage - Input (Max) 75V
Product Status Active
Supplier Device Package Half Brick
Current - Output (Max) 12.5A
Voltage - Input (Min) 18V
Package / Case 9-DIP Module, 1/2 Brick
Efficiency 90%
Mfr CUI Inc.
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Isolation 1.5 kV
Approval Agency EN, UL
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.40" L x 2.28" W x 0.52" H (61.0mm x 57.9mm x 13.2mm)
Number of Outputs 1
Control Features Enable, Active High
Series VHB150W (150W)
Power (Watts) 150 W