VHB200W-Q24-S48
CUI Inc.
Product No:
VHB200W-Q24-S48
Manufacturer:
CUI Inc.
Package:
Half Brick
Description:
DC DC CONVERTER 48V 200W
In Stock : 18
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Voltage - Input (Max) 36V
Product Status Active
Supplier Device Package Half Brick
Current - Output (Max) 4.2A
Voltage - Input (Min) 10V
Package / Case 9-DIP Module
Efficiency 87%
Mfr CUI Inc.
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Voltage - Output 3 -
Voltage - Isolation 1.5 kV
Approval Agency EN, UL
Voltage - Output 1 48V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.40" L x 2.28" W x 0.52" H (61.0mm x 57.9mm x 13.2mm)
Number of Outputs 1
Control Features Enable, Active High
Series VHB200W (200W)
Power (Watts) 200 W