VHB200W-Q48-S24
CUI Inc.
Product No:
VHB200W-Q48-S24
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
DC DC CONVERTER 24V 200W
User Guide
Voltage - Input (Max) 75V
Product Status Active
Current - Output (Max) 8.3A
Voltage - Input (Min) 18V
Package / Case 9-DIP Module
Efficiency 88%
Mfr CUI Inc.
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Isolation 1.5 kV
Approval Agency EN, UL
Voltage - Output 1 24V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.40" L x 2.28" W x 0.52" H (61.0mm x 57.9mm x 13.2mm)
Number of Outputs 1
Control Features Enable, Active High
Series VHB200W (200W)
Power (Watts) 200 W