VHB50W-Q24-S12
CUI Inc.
Product No:
VHB50W-Q24-S12
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
DC DC CONVERTER 12V 50W
User Guide
Voltage - Input (Max) 36V
Product Status Active
Current - Output (Max) 4.16A
Voltage - Input (Min) 9V
Package / Case 9-DIP Module, 1/2 Brick
Efficiency 83%
Mfr CUI Inc.
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Isolation 1.5 kV
Approval Agency EN, UL
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Number of Outputs 1
Control Features Enable, Active High
Series VHB50W (50W)
Power (Watts) 50 W