VHB75W-Q48-S12
CUI Inc.
Product No:
VHB75W-Q48-S12
Description:
DC DC CONVERTER 12V 75W
In Stock : 170
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Isolation 1.5 kV
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 6.25A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 18V
Control Features Enable, Active High
Series VHB75W (75W)
Power (Watts) 75 W
Type Isolated Module
Package / Case 9-DIP Module, 1/2 Brick
Efficiency 84%