VHK50W-Q48-S28
CUI Inc.
Product No:
VHK50W-Q48-S28
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
DC/DC CONVERTER 28V 50W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications -
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Output 4 -
Approval Agency -
Voltage - Output 1 28V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 4.23" L x 4.01" W x 1.50" H (107.4mm x 101.9mm x 38.1mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 1.78A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 18V
Series VHK50W (50W)
Power (Watts) 50W
Type Enclosed
Efficiency 83%