Home / DC DC Converters / VIBLSD1-S12-S12-DIP
minImg
VIBLSD1-S12-S12-DIP
CUI Inc.
Product No:
VIBLSD1-S12-S12-DIP
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
DC DC CONVERTER 12V 1W
In Stock : 85
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 12.6V
Voltage - Isolation 1 kV
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.80" L x 0.39" W x 0.26" H (20.4mm x 10.0mm x 6.5mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 83mA
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 11.4V
Control Features -
Series VIBLSD1-DIP (1W)
Power (Watts) 1 W
Type Isolated Module
Package / Case 14-DIP Module (300 mil, 5 Leads)
Efficiency 72%