Home / DC DC Converters / VIBLSD1-S24-S24-DIP
minImg
VIBLSD1-S24-S24-DIP
CUI Inc.
Product No:
VIBLSD1-S24-S24-DIP
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
DC DC CONVERTER 24V 1W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 25.2V
Voltage - Isolation 1 kV
Voltage - Output 1 24V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.79" L x 0.39" W x 0.28" H (20.1mm x 9.9mm x 7.2mm)
Product Status Not For New Designs
Current - Output (Max) 42mA
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 22.8V
Control Features -
Series VIBLSD1-DIP (1W)
Power (Watts) 1 W
Type Isolated Module
Package / Case 14-DIP Module, 5 Leads
Efficiency 68%