Home / Ceramic Capacitors / VJ0805A5R6DXAPW1BC
minImg
VJ0805A5R6DXAPW1BC
Vishay Vitramon
Product No:
VJ0805A5R6DXAPW1BC
Description:
CAP CER 5.6PF 50V C0G/NP0 0805
In Stock : 14890
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.5pF
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Ratings -
Series VJ W1BC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) 0.028" (0.70mm)
Mfr Vishay Vitramon
Capacitance 5.6 pF