Home / Ceramic Capacitors / VJ0805G225MXYTW1BC
minImg
VJ0805G225MXYTW1BC
Vishay Vitramon
Product No:
VJ0805G225MXYTW1BC
Description:
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 6.3V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient X5R
Product Status Active
Ratings -
Series VJ W1BC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)
Mfr Vishay Vitramon
Capacitance 2.2 µF