Home / Ceramic Capacitors / VJ1206A1R5CXJCW1BC
minImg
VJ1206A1R5CXJCW1BC
Vishay Vitramon
Product No:
VJ1206A1R5CXJCW1BC
Description:
CAP CER 1.5PF 16V C0G/NP0 1206
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.25pF
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Ratings -
Series VJ W1BC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Mfr Vishay Vitramon
Capacitance 1.5 pF