Home / Ceramic Capacitors / VJ1206G106MXYTW1BC
minImg
VJ1206G106MXYTW1BC
Vishay Vitramon
Product No:
VJ1206G106MXYTW1BC
Description:
CAP CER 10UF 6.3V X5R 1206
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 6.3V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Temperature Coefficient X5R
Product Status Active
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) 0.075" (1.90mm)
Mfr Vishay Vitramon
Capacitance 10 µF