Home / Ceramic Capacitors / VJ1206G225KXQTW1BC
minImg
VJ1206G225KXQTW1BC
Vishay Vitramon
Product No:
VJ1206G225KXQTW1BC
Description:
CAP CER 2.2UF 10V X5R 1206
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 10V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Temperature Coefficient X5R
Product Status Active
Ratings -
Series VJ W1BC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) 0.051" (1.30mm)
Mfr Vishay Vitramon
Capacitance 2.2 µF