Home / Ceramic Capacitors / VJ1206V183ZXXCW1BC
minImg
VJ1206V183ZXXCW1BC
Vishay Vitramon
Product No:
VJ1206V183ZXXCW1BC
Description:
CAP CER 0.018UF 25V Y5V 1206
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance -20%, +80%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 25V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Mfr Vishay Vitramon
Capacitance 0.018 µF