Home / LED Drivers / VLD25-600-SMT-TR
minImg
VLD25-600-SMT-TR
CUI Inc.
Product No:
VLD25-600-SMT-TR
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
LED SUPPLY CC BUCK 3.3-36V 600MA
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 71°C
Voltage - Input (Max) 48V
Approval Agency -
Topology Buck
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.94" L x 0.71" W x 0.31" H (23.9mm x 18.1mm x 8.0mm)
Product Status Active
Weight 0.013 lb (5.9 g)
Current - Output (Max) 600mA
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 5.5V
Series VLD25-SMT
Power (Watts) 22 W
Type Constant Current
Package / Case 16-SMD, Gull Wing, 6 Leads
Efficiency 96%
Voltage - Output 3.3 ~ 36V