Home / Rocker Switches / VLDAAH01-63Z00-000
minImg
VLDAAH01-63Z00-000
Carling Technologies
Product No:
VLDAAH01-63Z00-000
Manufacturer:
Carling Technologies
Description:
SWITCH ROCKER
User Guide
Illumination Type, Color LED, Green
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Actuator Marking No Marking
Ingress Protection IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Actuator Type Convex (Reverse V) - Illuminated
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Current Rating (Amps) 20A (DC)
Circuit DPDT
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Mechanical Life 100,000 Cycles
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 12 VDC
Series Contura® V
Voltage Rating - DC 12 V