Home / LED Drivers / VLED15-120-1500
minImg
VLED15-120-1500
CUI Inc.
Product No:
VLED15-120-1500
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
LED DRIVER CC AC/DC 5-10V 1.5A
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -30°C ~ 90°C
Voltage - Input (Max) 135VAC
Termination Style Wire Leads
Approval Agency CE, ENEC, UL
Topology AC DC Converter
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.21" L x 2.21" W x 1.10" H (81.0mm x 56.0mm x 27.0mm)
Product Status Obsolete
Weight -
Current - Output (Max) 1.5A
Ratings -
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 90VAC
Series VLED15
Power (Watts) 15 W
Type Constant Current
Efficiency -
Voltage - Output 5 ~ 10V