Home / LED Drivers / VLED15-120-350B
minImg
VLED15-120-350B
CUI Inc.
Product No:
VLED15-120-350B
Description:
PWR SUPPLY LED DVR AC/DC
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -30°C ~ 90°C
Voltage - Input (Max) 135VAC
Termination Style Wire Leads
Approval Agency cURus
Topology AC DC Converter
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.21" L x 2.21" W x 1.13" H (81.6mm x 56.2mm x 28.7mm)
Product Status Obsolete
Weight 0.32 lb (145 g)
Current - Output (Max) 350mA
Ratings -
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 90VAC
Series VLED15
Power (Watts) 17 W
Type Constant Current
Efficiency 80%
Voltage - Output 24 ~ 48V