Home / LED Drivers / VLED15-230-350
minImg
VLED15-230-350
CUI Inc.
Product No:
VLED15-230-350
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
LED DRIVER CC AC/DC 24-48V 350MA
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -30°C ~ 90°C
Voltage - Input (Max) 265VAC
Termination Style Wire Leads
Approval Agency CE, ENEC, UL
Topology AC DC Converter
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.21" L x 2.21" W x 1.10" H (81.0mm x 56.0mm x 27.0mm)
Product Status Obsolete
Weight -
Current - Output (Max) 350mA
Ratings -
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 176VAC
Series VLED15
Power (Watts) 17 W
Type Constant Current
Efficiency -
Voltage - Output 24 ~ 48V