Home / TVS Diodes / VLIN1616-02G-E3-18
minImg
VLIN1616-02G-E3-18
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VLIN1616-02G-E3-18
Package:
SOD-323
Description:
TVS DIODE 16VWM 33VC SOD323
In Stock : 9148
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6A (8/20µs)
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 18pF @ 1MHz
Voltage - Breakdown (Min) 17.1V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 200W
Product Status Active
Supplier Device Package SOD-323
Series -
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 33V
Package / Case SC-76, SOD-323
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 16V (Max)