VLMG3100-GS08
Vishay Semiconductor Opto Division
Product No:
VLMG3100-GS08
Package:
2-PLCC
Description:
LED GREEN CLEAR 2PLCC SMD
In Stock : 3168
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Wavelength - Dominant 569nm
Configuration Standard
Lens Transparency Clear
Viewing Angle 120°
Color Green
Current - Test 10mA
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 3.00mm L x 2.80mm W
Millicandela Rating 16mcd
Product Status Active
Height (Max) 1.85mm
Supplier Device Package 2-PLCC
Lens Style Round with Flat Top
Series VLM.3
Package / Case 2-SMD, J-Lead
Mfr Vishay Semiconductor Opto Division
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.2V
Features -
Lens Color -
Wavelength - Peak 565nm
Package Tape & Reel (TR)
Lens Size 2.40mm Dia