VLMO2100-GS08
Vishay Semiconductor Opto Division
Product No:
VLMO2100-GS08
Package:
SMD MiniLED
Description:
LED ORANGE CLEAR SMD MINILED SMD
User Guide
Wavelength - Dominant 605nm
Viewing Angle 120°
Color Orange
Current - Test 10mA
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 2.20mm L x 1.40mm W
Millicandela Rating 7.1mcd
Product Status Active
Height (Max) 1.40mm
Supplier Device Package SMD MiniLED
Lens Style Rectangle with Flat Top
Series MiniLED
Package / Case 2-SMD, J-Lead
Mfr Vishay Semiconductor Opto Division
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.1V
Features -
Lens Color -
Wavelength - Peak 605nm
Package Tape & Reel (TR)
Lens Size 1.50mm x 0.90mm