VLMO30K1L2-GS18
Vishay Semiconductor Opto Division
Product No:
VLMO30K1L2-GS18
Package:
2-PLCC
Description:
LED ORANGE CLEAR 2PLCC SMD
User Guide
Wavelength - Dominant 605nm
Configuration Standard
Lens Transparency Clear
Viewing Angle 120°
Color Orange
Current - Test 2mA
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 3.00mm L x 2.80mm W
Millicandela Rating 13mcd
Product Status Obsolete
Height (Max) 1.85mm
Supplier Device Package 2-PLCC
Lens Style Round with Flat Top
Series VLM.3
Package / Case 2-SMD, J-Lead
Mfr Vishay Semiconductor Opto Division
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.8V
Features -
Lens Color -
Wavelength - Peak 610nm
Package Tape & Reel (TR)
Lens Size 2.40mm Dia