VLMP23K2M2-GS08
Vishay Semiconductor Opto Division
Product No:
VLMP23K2M2-GS08
Package:
SMD MiniLED
Description:
LED GREEN CLEAR SMD MINILED SMD
User Guide
Wavelength - Dominant 560nm
Configuration Standard
Lens Transparency Clear
Viewing Angle 120°
Color Green
Current - Test 20mA
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 2.20mm L x 1.40mm W
Millicandela Rating 19mcd
Product Status Obsolete
Height (Max) 1.40mm
Supplier Device Package SMD MiniLED
Lens Style Rectangle with Flat Top
Series MiniLED
Package / Case 2-SMD, J-Lead
Mfr Vishay Semiconductor Opto Division
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.2V
Features -
Lens Color -
Wavelength - Peak 555nm
Package Tape & Reel (TR)
Lens Size 1.50mm x 0.90mm