VLMR233T2V2-GS08
Vishay Semiconductor Opto Division
Product No:
VLMR233T2V2-GS08
Package:
SMD MiniLED
Description:
LED RED MINILED SMD
In Stock : 188922
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Wavelength - Dominant 625nm
Configuration Standard
Lens Transparency -
Viewing Angle 120°
Color Red
Current - Test 20mA
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 2.20mm L x 1.40mm W
Millicandela Rating 650mcd
Product Status Active
Height (Max) 1.40mm
Supplier Device Package SMD MiniLED
Lens Style Rectangle with Flat Top
Series MiniLED
Package / Case 2-SMD, J-Lead
Mfr Vishay Semiconductor Opto Division
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2V
Features -
Lens Color -
Wavelength - Peak 632nm
Package Tape & Reel (TR)
Lens Size 1.50mm x 0.90mm