VLMS20J2K2-GS08
Vishay Semiconductor Opto Division
Product No:
VLMS20J2K2-GS08
Package:
SMD MiniLED
Description:
LED RED CLEAR SMD MINILED SMD
User Guide
Wavelength - Dominant 630nm
Configuration Standard
Lens Transparency Clear
Viewing Angle 120°
Color Red
Current - Test 2mA
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 2.20mm L x 1.40mm W
Millicandela Rating 8.4mcd
Product Status Obsolete
Height (Max) 1.40mm
Supplier Device Package SMD MiniLED
Lens Style Rectangle with Flat Top
Series MiniLED
Package / Case 2-SMD, J-Lead
Mfr Vishay Semiconductor Opto Division
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.8V
Features -
Lens Color -
Wavelength - Peak 643nm
Package Tape & Reel (TR)
Lens Size 1.50mm x 0.90mm